Czyszczenie separatorów tłuszczu

Separatory służą do oczyszczania ścieków przed przedostaniem się ich do kanalizacji. Zajmują się również zbieraniem zanieczyszczeń płynnych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba oddzielenia wody od zawiesin, substancji ropopochodnych i innych szkodliwych płynów.Ze względu na ich przeznaczenie, należy poddawać je regularnemu oczyszczaniu. Wymaga tego również prawo budowlane. Według ustawy z 1994 roku czyszczenie separatorów należy do obowiązków firm (np. warsztatów samochodowych, stacji benzynowych, centrów logistycznych, obiektów gastronomicznych czy automyjni), które korzystają z takich urządzeń. Usługę wykonuje się minimum raz do roku, ale w większości przypadków separatory należy serwisować przynajmniej raz na kwartał, jeśli nie częściej.

Zajmujemy się profesjonalnym czyszczeniem separatorów w Poznaniu

Do naszej pracy wykorzystujemy nowoczesny sprzęt, który pozwala podjąć się każdego zlecenia. Dzięki niemu możemy zająć się czyszczeniem separatorów i separatorów tłuczowych niezależnie od ich wielkości czy stopnia zabrudzenia. Do naszych atutów należy też doświadczenie, które umożliwia szybką i sprawną realizację zadań.

Czyszczenie separatorów jest czynnością składającą się z wielu etapów. Przede wszystkim opiera się na usuwaniu popłuczyn i mieszanin wodno-olejowych zgromadzonych w separatorze. Następnie zajmujemy się oczyszczaniem ścian zbiornika i wszelkich innych elementów (m.in. filtrów), które mogły mieć kontakt z substancjami niebezpiecznymi dla środowiska. Czyszczenie separatorów kończy się kontrolą działania urządzenia. Kompleksowy przegląd techniczny jest konieczny w takim przypadku i jest wliczony w koszt standardowej usługi. Ponadto przyjmujemy na siebie obowiązek i odpowiedzialność za utylizację odpadów. Posiadamy wszelkie wymagane uprawnienia do wywozu zanieczyszczeń.

Po wykonaniu usługi nasi specjaliści wystawią Państwa firmie stosowne dokumenty, potwierdzające wykonanie usługi i zgodność urządzenia ze wszystkimi normami prawnymi. Są one podstawą podczas kontroli ze strony urzędów, zwłaszcza Sanepidu i Inspekcji Ochrony Środowiska. Oddajemy także kartę przekazania odpadów.

Jak czyszczenie separatorów tłuszczu wpływa na ich działanie?

Separator oddziela odpady tłuszczowe od pozostałych cieczy przedostających się do studzienek kanalizacyjnych. To ich podstawowe zadanie, dlatego powinno być wykonywane bez żadnych przeszkód. Niestety, niektóre rodzaje odpadów potrafią zapchać urządzenie w taki sposób, że nie przedostanie się przez niego żadna inna substancja. Wówczas czyszczenie separatorów tłuszczu staje się niezbędne. Nie jest jednak zalecane czekanie aż do tego krytycznego momentu, dlatego warto zdecydować się na przeprowadzanie regularnych przeglądów.

Proces czyszczenia utrzymuje drożność separatora, a to umożliwia jego dalsze prawidłowe działanie. Na dodatek okresowe przeglądy mogą przedłużyć jego żywotność. Wychwycenie niedoskonałości i zapobieganie zatkania się urządzenia pozwala uniknąć poważnych awarii.

Czy można oczyszczać separator z tłuszczu na własną rękę?

Czyszczenie urządzenia jest z zasady dość prostym zadaniem. Zamyka się ono w kilku krokach. Po pierwsze należy spuścić całą wodę z separatora, a następnie dokładnie oczyścić wszystkie składające się na niego podzespoły. Każdy element wymaga oddzielnej uwagi. Po zakończeniu pracy można z powrotem zalać separator czystą wodą.

Choć w teorii oczyszczanie separatora tłuszczu wygląda na banalną czynność, to w praktyce potrzeba zastosować specjalistyczne narzędzia. Należy do nich chociażby wóz asenizacyjny. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie i wiedza osoby, która zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem. Dzięki temu uda się uniknąć błędów.

Własnoręczne czyszczenie jest nie tylko niezalecane, ale wręcz zakazane przez prawo. Do wykonania wszystkich czynności związanych z oczyszczaniem zobowiązane są wyłącznie osoby posiadające ważne uprawnienia. Tylko firmy z certyfikatami są w stanie zagwarantować wysoką jakość usług. Na dodatek uprawnione do tego przedsiębiorstwa wystawiają po zakończonej pracy dokumenty, które można przedstawić urzędom jako dowód dbania o posiadane separatory.

Zamiast samodzielnego oczyszczania poleca się prowadzenie dziennika czyszczenia urządzenia. W ten sposób można zachować kontrolę nad tymi kwestiami oraz monitorować prawidłową pracę separatora.

Jak często należy czyścić separator tłuszczu?

Dobrą zasadą jest oczyszczanie urządzenia przynajmniej raz na kwartał. Jednak pojawienie się w międzyczasie warstwy tłuszczu grubej na ok. 20 cm jest wyraźnym sygnałem do przyspieszenia czyszczenia. Z tego właśnie względu warto sprawdzać separator nawet co tydzień lub od razu po zakończeniu pracy.

Indywidualna wycena

Koszt oczyszczenia separatora za każdym razem określany jest indywidualnie. Urządzenia mają różną pojemność, są też zanieczyszczone w rozmaitym stopniu, a więc wymagają odmiennego podejścia. Niektóre z rozwiązań są bardziej czasochłonne, co przekłada się na ostateczną cenę. Z tego względu w Poznaniu nie ma odgórnie ustalonego kosztu zlecenia. Do wyceny bierzemy pod uwagę wszystkie istotne czynniki i na ich podstawie obliczamy kwotę. Z naszej strony gwarantujemy uczciwość. Dbamy również o to, aby cena była atrakcyjna dla naszych klientów.

Jeśli chcieliby Państwo zamówić fachowe czyszczenie separatorów Poznań jest miejscem, w którym można skorzystać z tej usługi. Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego wszystkich zainteresowanych. Chętnie odpowiemy na pytania i przygotujemy wycenę zlecenia. Działamy na terenie całego Poznania oraz jego okolic, jak również na terenie całego kraju.